Polski

Interfejsy katalogów są głównie w języku angielskim. Ten wybór zmienia język strony VINsearch.

Poradnik · 10 min czytania

Części do dostawczych Renault po VIN: Master, Trafic i Kangoo w warsztatach i flotach

Dlaczego trzy nazwy dostawczych Renault oznaczają więcej wariantów niż wszystkie obsługiwane osobówki

Master III, projekt X62, był produkowany od 2010 do 2024 roku i sprzedawany z napędem na przednie oraz tylne koła. W Wielkiej Brytanii oferowano DMC 2800, 3300, 3500 i 4500 kg. Bliźniacze tylne koła występowały w wersjach tylnonapędowych zarówno o DMC 3,5 t, jak i 4,5 t. Renault oznacza je w swoich nazwach jako TW, na przykład ML35TW, natomiast wersje z pojedynczymi kołami nie mają żadnego sufiksu. Do tego dochodzą cztery długości, trzy wysokości dachu, furgon, kabina załogowa, podwozie z kabiną, platforma z kabiną i minibus. Jedno oznaczenie, jedna pojemność silnika, a konstrukcja pojazdu zmienia się między kolejnymi zamówieniami.

Dane rynku części zamiennych nie traktują tych wersji jako jednego pojazdu. Katalogi oparte na TecDoc dzielą je na rodziny typów, zanim pokażą choćby jedną część, i właśnie rodzinę typu należy najpierw ustalić po VIN.

Żadnej z tych informacji nie znajdziesz na dokumencie V5 ani na boku samochodu. Klient wie, że ma Mastera. Zarządzający flotą wie, że to długa wersja. Żaden nie wie, czy katalog wymaga FV, JV, czy UV, a wybór niewłaściwej rodziny daje część, która wygląda dobrze w pudełku, lecz nie pasuje na podnośniku.

  • Master III z nadwoziem zamkniętym i furgon: rodzina typów FV
  • Master III Bus: rodzina typów JV
  • Master III z platformą i podwozie: rodziny typów EV, HV i UV
  • Trafic III: FG dla furgonu, JG dla autobusu, EG dla platformy i podwozia
  • Kangoo I: FC0 i FC1 dla Express, KC0 i KC1 dla samochodu osobowego
  • Kangoo II: FW0 i FW1 dla Express, KW0 i KW1 dla osobowych Kangoo i Grand Kangoo

„To Master 2.3 dCi”: zdanie, które prowadzi do zamówienia złej części

Silnik 2.3 dCi M9T od początku opracowywano dla obu układów. W Masterze z napędem na przód jest ustawiony poprzecznie, a w wersji z napędem na tył wzdłużnie. Różnią się mocowania silnika, miska olejowa, napęd osprzętu i przebieg układu wydechowego. Przy premierze Mastera III M9T zastąpił od razu dwa silniki: 2.5 dCi G9U w autach przednionapędowych oraz pochodzący od Nissana 3.0 dCi ZD30 w tylnonapędowych. Każdy Master starszy niż z 2010 roku należy do zupełnie innej rodziny silników.

Sufiksy silnika nie rozwiązują problemu. Sufiks określa wykonanie silnika i nic nie mówi o pojeździe, w którym go zamontowano; w danych katalogowych ten sam sufiks pojawia się przy obu układach. M9T 710 widnieje w katalogu DENSO przy Master III o mocy 130 hp z napędem przednim i tylnym; sprawdź pojazd i warunki zastosowania. Części silnika zamawiaj według sufiksu i zastosowania wskazanego dla VIN. Części układu przeniesienia napędu dobieraj z pozycji katalogowej dla tego VIN. Dlatego również zakup używanego silnika lub skrzyni wyłącznie na podstawie rodziny oznaczonej na bloku kończy się zespołem na stojaku, który swobodnie się obraca, ale do niczego nie pasuje.

Sam kod typu z niezależnego katalogu nie określa napędu. Motorservice podaje FV0N dla Master III 135 hp z napędem przednim i tylnym; sprawdź pojazd oraz katalog producenta.

Dochodzą też fazy produkcji. Master III przeszedł dwa liftingi: Phase 1 od 2010 roku, Phase 2 od 2014 ze zmienioną atrapą i przodem, Phase 3 od 2019 z nowym przodem, zmodyfikowanymi silnikami i nowym wnętrzem. Parametry wtrysku i pojemność zbiornika AdBlue zależą od pojazdu i rynku; sprawdź dane producenta dla konkretnego pojazdu. Renault wprowadza te zmiany w produkcji, a rok modelowy nie pokrywa się z nimi dokładnie, więc pojazd zarejestrowany po raz pierwszy w połowie 2019 roku może pochodzić sprzed zmiany lub po niej. Zamówienie paneli przodu Phase 3 do nadwozia Phase 2 oznacza, że cały zestaw będzie niewłaściwy.

L3H2, LM35, SL28: jak czytać skróty podawane przez klienta

Renault przyjęło L1 do L4 dla długości i H1 do H3 dla wysokości dachu; tym kodom można ufać. Trafic III ma rozstaw osi 3098 mm w wersji krótkiej i 3498 mm w długiej, przy długościach całkowitych 5080 mm i 5480 mm według broszury Renault z września 2022 r.; wymiary zależą od nadwozia i rynku. Brytyjskie skróty zmieniały się mimo tego samego nadwozia. Auta sprzed 2019 roku mają SL27 i SL29, a przy modernizacji w 2019 roku DMC na tabliczkach wzrosło o około 100 kg, więc te same kształty stały się SL28 i SL30. To rzeczywista różnica w dopuszczalnym obciążeniu. Zanim wycenisz sprężyny lub amortyzatory, sprawdź, czy auto jest sprzed zmiany z 2019 roku, czy po niej.

W ofertach dealerów i danych branżowych kody literowe Mastera odczytuje się jako literę długości, literę dachu, a następnie DMC w setkach kilogramów. LM35 oznacza więc długi furgon ze średnim dachem i DMC 3,5 t, odpowiadający L3H2. Nie potwierdza tego jednak żadna strona broszury Renault, dlatego traktuj LM35 jako wskazówkę, z jakim autem prawdopodobnie masz do czynienia, i zamawiaj według wyniku katalogu.

Bliźniacze koła mają większe znaczenie niż którykolwiek z kodów. Zmieniają oś, piasty, nadkola i podłogę ładunkową, a odstęp między tylnymi nadkolami w takim nadwoziu maleje do 1080 mm. Master sprzedawany jako 3,5-tonowy może mieć pojedyncze lub bliźniacze tylne koła, a wszystkie elementy z tyłu zależą od ich liczby. Sama nazwa modelu pozwala ustalić tylko część danych. Renault oznacza wersje bliźniacze jako TW, a wersje z pojedynczymi kołami nie mają własnego sufiksu, więc brak TW niczego nie dowodzi o konfiguracji, w której auto opuściło fabrykę.

Czy ten Movano ma konstrukcję Renault, czy Ducato?

Samochód dostawczy z innym znaczkiem wymaga zwykłego sprawdzenia zamienności, dopóki pod tą samą nazwą nie zmieni się platforma. Tak stało się już z dużym i średnim autem dostawczym. Movano B, sprzedawany od 2010 do 2021 roku, ma konstrukcję Mastera III. Movano C od 2021 roku to Fiat Ducato, choć znaczek na atrapie się nie zmienił. Vivaro przeszedł taką samą zmianę w 2019 roku, na konstrukcję Peugeota Experta.

Drugą pułapką jest Renault Express Van sprzedawany w UE w latach 2021 do 2024: mimo rozmiarów nie bazuje na Kangoo. To zmodyfikowana Dacia Dokker na platformie Dacia M0, produkowana w Tangerze w Maroku, z dieslem K9K 1.5 dCi i opcją benzynową 1.6. Wycofano go z UE w lipcu 2024 roku, ponieważ spełnienie nowych wymogów bezpieczeństwa dotyczących systemów wspomagania kierowcy nie miało ekonomicznego uzasadnienia dla tego taniego nadwozia.

Jeśli platforma jest wspólna, zamienność traktuj jako założenie robocze. Potwierdź ją dla każdej części. Dostawcy zwykle zakładają, że Master III i Movano B mają takie same piasty, łożyska i mocowania kół; w wielu przypadkach tak jest. Potwierdź to jednak w katalogu dla konkretnego VIN, zamiast przyjmować informację z nagłówka oferty.

  • Movano A z lat 1998 do 2010 to Master II. Movano B z lat 2010 do 2021 to Master III. Movano C od 2021 roku to Fiat Ducato.
  • Nissan Interstar z lat 2003 do 2010 to Master II. NV400 z lat 2011/12 do 2022 to Master III. Nazwa Interstar wróciła dla Mastera III w 2022 roku i Mastera IV w 2024 roku.
  • Vauxhall i Opel Vivaro z lat 2001 do 2014 to Trafic II. Vivaro z lat 2014 do 2019 to Trafic III. Vivaro od 2019 roku to Peugeot Expert.
  • Nissan Primastar z lat 2002 do 2014 to Trafic II. NV300 z lat 2016 do 2021 to Trafic III. Primastar wrócił od 2021/22 roku na bazie Trafica III po liftingu, produkowany na tej samej linii w Sandouville co Renault.
  • Fiat Talento z lat 2016 do 2021 i Mitsubishi Express z lat 2020 do 2022 (Australia) to Trafic III.
  • Nissan Kubistar z lat 2003 do 2009 to Kangoo I. Mercedes-Benz Citan W415 z lat 2012 do 2021 i Nissan NV250 z lat 2019 do 2021 to Kangoo II (X61); Citana produkowała obok Kangoo spółka zależna Renault MCA w Maubeuge. Kangoo III od 2021 roku jest bazą dla Nissana Townstar oraz Mercedesa Citan W420, T-Class i EQT.

Pasek czy łańcuch? Błąd przy Traficu kosztuje pół dnia

2.3 dCi M9T ma łańcuch rozrządu. Zestawy wymiany są sprzedawane z jednorzędowym łańcuchem o 116 ogniwach, napinaczem, kołem wału korbowego i prowadnicami; wykazy zestawów obejmują między innymi sufiksy M9T 670, 672, 676, 678, 680, 686, 690, 692, 694, 696, 698, 702, 870, 880 i 896. Sufiks służy do potwierdzenia zestawu. Na potrzeby tego poradnika nie ustalono uniwersalnego interwału wymiany łańcucha Renault. Sprawdź harmonogram obsługi konkretnego pojazdu i diagnozuj hałas z uwzględnieniem historii serwisowej, zamiast wyznaczać interwał na podstawie oferty zestawu. Po zdjęciu pokrywy widać, co rzeczywiście jest zamontowane.

Trafic III 1.6 dCi R9M również ma rozrząd łańcuchowy. Pojemność wynosi 1598 cm³, średnica cylindra 80,0 mm, a skok tłoka 79,5 mm; katalog stosuje sufiksy w ten sam sposób: R9M 408 dla wersji 115 hp i R9M 452 dla wersji 125 hp, a w innych modelach Renault występuje R9M twin-turbo o mocy 160 PS. Warsztat umawiający Trafica 1.6 dCi na wymianę paska rozrządu albo straci zlecenie, gdy klient sprawdzi tę informację, albo rozbierze przód silnika w poszukiwaniu paska, którego nigdy tam nie było.

Przy liftingu Trafica w 2019 roku silnik 1.6 zastąpiono 2.0 Blue dCi, zwykle opisywanym jako rodzina M9R: 1995 cm³, łańcuch rozrządu, Euro 6d-Temp z SCR i AdBlue. Kody M9R 710 i M9R 717 są wspólne z Fiatem Talento oraz Nissanami NV300 i Primastar, więc jeden kod silnika obejmuje cztery nazwy modeli. Vivaro z tego okresu do nich nie należy, bo od 2019 roku jest Peugeotem Expertem z silnikami PSA.

Wyjątkiem stojącym w tym samym warsztacie jest Kangoo. 1.5 dCi K9K ma 1465 cm³, jeden wałek rozrządu w głowicy, osiem zaworów i napęd rozrządu paskiem. Ten sam producent, to samo stanowisko, ale inny element obsługowy niż w dwóch dostawczych autach zaparkowanych obok.

Jak warsztat flotowy powinien obsłużyć listę czterdziestu VIN

Przy kontrakcie flotowym łatwo sprawdzić wyrywkowo jeden samochód i uznać jego specyfikację za wspólną dla pozostałych. Floty kupują partiami, a partie mogą obejmować różne przedziały produkcji. Czterdzieści Masterów kupionych w ciągu trzech miesięcy może obejmować zmianę silnika i przedział akcji dotyczącej zacisku liczony w dniach. Sprawdzenie jednego VIN z czterdziestu nie oznacza sprawdzenia VIN całej floty.

Rozkoduj całą listę raz, dokładnie, i zachowaj wyniki. Arkusz floty z jednym wierszem na samochód zwraca się już w pierwszym tygodniu: VIN, rodzina typu, układ napędu, sufiks silnika, faza produkcji, DMC, pojedyncze lub bliźniacze tylne koła, kod długości i dachu, średnica przednich i tylnych tarcz, rozstaw śrub koła (PCD) i rozmiar szpilek oraz każda niezrealizowana akcja dla danej daty produkcji. Opracuj go na podstawie oficjalnego katalogu. Arkusz wysłany przez zarządzającego flotą był przepisany z formularza zamówienia.

Potem rozmowa telefoniczna prowadzi od razu do numeru części. Utrzymujesz zapas dla rzeczywistych samochodów, a zawartości półek nie wyznacza już broszura modelowa. VINsearch udostępnia 58 oficjalne katalogi producentów przez jedno konto. Dostęp dzienny kosztuje $5, miesięczny $50, roczny $500, czyli mniej niż jedna źle dobrana półoś i robocizna za jej dwukrotny montaż.

Części zawodzące przy dużym przebiegu i dlaczego ich numery zależą od VIN

Wymiary tarcz hamulcowych zależą od wersji; „tarcze do Mastera o masie 3,5 tony” nie są pełną specyfikacją. Brytyjska akcja dotyczyła możliwego niewłaściwego prawego tylnego zacisku. U producenta lub właściwego organu sprawdź, czy obejmuje dany VIN i czy została wykonana.

Rozstaw mocowania, otwór centralny, elementy mocujące i wymiary piasty muszą odpowiadać konkretnemu pojazdowi, rynkowi, rocznikowi oraz kołom pojedynczym lub bliźniaczym. Źródła różnią się dla niektórych wersji; nie dobieraj felg wyłącznie według napędu ani wymiarów innego pojazdu.

Przedziały akcji przywoławczych tych aut są najmocniejszym pojedynczym argumentem za pracą po VIN. Niektóre liczą kilka dni. Akcja dotycząca przewodu dolotowego turbosprężarki obejmuje produkcję od 09/09/2015 do 20/09/2015. Przewód zasilania paliwem przecierający się o pokrywę głowicy dotyczy okresu od 02/01/2018 do 24/04/2019. Akcja dotycząca momentu dokręcania śrub wału napędowego obejmuje 07/04/2010 do 14/10/2013, a więc z definicji tylko auta tylnonapędowe; bez ustalenia napędu nie da się nawet ocenić jej zastosowania.

Po stronie silnika zarówno M9T, jak i R9M z rozrządem łańcuchowym mogą przy dużych przebiegach rzeczywiście wymagać pracy przy łańcuchu, a auta Euro 6 mają osprzęt SCR i AdBlue, którego wczesne Phase 1 nadal pracujące we flotach nigdy nie miały. Wyższe ciśnienie wtrysku w Phase 3 oznacza, że dwa Mastery zarejestrowane w odstępie kilku miesięcy mogą wymagać różnych części układu wtryskowego. Pytaj o datę produkcji. Data rejestracji daje jedynie pozór precyzji.

Gdzie kończy się VIN: wywrotki, skrzynie z burtami i zabudowy Luton

Fabrycznie oferowane zabudowy Mastera zależą od pojazdu bazowego, a znaczek na przodzie niczego o tym nie mówi. Wywrotki, skrzynie z opuszczanymi burtami i kontenery powstają na podwoziu z kabiną. Niskopodłogowy Luton bazuje na platformie z kabiną, ma napęd na przód i wysokość załadunku 550 mm. Same zabudowy pochodzą od zatwierdzonych zewnętrznych producentów, takich jak VFS, TruckCraft i Ingimex.

VIN otwiera podwozie z kabiną lub platformę z kabiną i nie obejmuje niczego powyżej podłużnic ramy. Mechanizm wywrotu, opuszczane burty, kontener Luton i jego oświetlenie znajdują się w dokumentacji producenta zabudowy, bo producent pojazdu nigdy ich nie wykonywał. Warsztaty tracą tygodnie, szukając w Renault części, której firma nigdy nie miała w katalogu. Znajdź tabliczkę producenta na zabudowie i zacznij od telefonu do niego.

Są jeszcze dwa ograniczenia, które bywają zaskoczeniem. VIN wskazuje konfigurację fabryczną, więc w aucie z używanym silnikiem po wymianie lub przeróbką zabudowy wynik będzie zgodny z fabryką, ale nie z pojazdem na podnośniku; porównaj fizycznie zamontowane elementy z wynikiem katalogu. Renault Trucks należy natomiast do Volvo Group i jest odrębne od Renault Group, więc nawet jeśli istnieje Master ze znaczkiem Renault Trucks, jego kanał części i dokumentacji nie jest kanałem aut osobowych i dostawczych, do którego masz dostęp.

Dialogys, dziesięcioznakowe numery części i rozmowa przy ladzie

Dialogys to własny system dokumentacji Renault, obejmujący Renault i Dacię. Zawiera ilustrowany katalog części zamiennych, instrukcje napraw, noty techniczne, warsztatową dokumentację elektryczną i katalog czasów operacji roboczych, z identyfikacją pojazdu po VIN; tworzy też kosztorys z wybranych operacji. Dostępność niektórych działów zależy od wersji i rynku, dlatego zanim obiecasz klientowi schemat instalacji, sprawdź, co rzeczywiście obejmuje Twój dostęp.

Wiele obecnych oryginalnych numerów Renault ma dziesięć znaków i kończy się na R; starsze dziesięciocyfrowe numery złożone wyłącznie z cyfr również pozostają ważne. Niektóre mają literę wewnątrz ciągu, większość jej nie ma, więc litera w środku jest wariantem wzorca, a nie warunkiem poprawności numeru. Starsze numery często zaczynają się od 8200. Motrio to całkowicie odrębny katalog: własna wielomarkowa linia części Renault, uruchomiona w 1998 roku, obejmująca około tysiąca pojazdów czterdziestu marek. Numer Motrio i numer oryginalnej części Renault pochodzą z różnych katalogów; podawanie jednego, gdy dostawca sprawdza drugi, zamienia proste zamówienie w czterdziestominutową rozmowę.

Większość problemów rozwiązuje nawyk podawania przy każdym zamówieniu oryginalnego numeru wraz z VIN, z nadal otwartym ekranem katalogu. To właśnie umożliwia VINsearch: oficjalne katalogi Renault i Dacii otwierają się po VIN w ramach 58 katalogów producentów na jednym koncie, więc flotowego Mastera i Citana ze znaczkiem Mercedesa można sprawdzić w tej samej sesji, używając ich własnych katalogów Renault i Mercedes. Wspólna platforma nie czyni VIN Mercedesa numerem VIN Renault.

Często zadawane pytania

Jak ustalić, czy Renault Master ma napęd na przednie, czy tylne koła?

Rodzinę 2.3 dCi M9T stosowano w obu układach. Sam kod typu nie wystarcza: Motorservice podaje FV0N dla Master III 135 hp z napędem przednim i tylnym. Sprawdź pojazd i katalog producenta.

Czy Vauxhall Movano to Renault Master i czy części NV400 są takie same?

Zależy to całkowicie od rocznika. Movano A (1998 do 2010) to Master II, a Movano B (2010 do 2021) to Master III, więc dla nich można sprawdzać zamienność. Movano C wprowadzony w 2021 roku bazuje na Fiacie Ducato, a nie na Masterze. Rejestracja w 2021 roku może przypadać na zmianę generacji, a każdą część nadal trzeba zweryfikować osobno. Nissan NV400 (2011/12 do 2022) to Master III, a nazwa Interstar wróciła dla Mastera III w 2022 roku.

Czy Mercedes-Benz Citan ma takie same części jak Renault Kangoo?

Citan W415 (2012 do 2021) to Kangoo II, projekt X61, produkowany obok Kangoo przez spółkę zależną Renault MCA w Maubeuge. Nissan NV250 (2019 do 2021) również jest Kangoo II. Obecny Citan W420, T-Class i EQT bazują na Kangoo III, podobnie jak Nissan Townstar. Części często są wspólne, ale potwierdź każdy numer po VIN, zanim uznasz wszystkie elementy pojazdu za zamienne.

Czy Vauxhall Vivaro z 2020 roku bazuje na Renault, czy Peugeocie?

Vivaro z 2020 roku ma konstrukcję Peugeota Experta. Vauxhall i Opel Vivaro z lat 2001 do 2014 to Trafic II, a z lat 2014 do 2019 Trafic III, ale zmiana w 2019 roku przeniosła auto na architekturę Stellantis. Zamówienie części do Vivaro z 2020 roku przez katalog Renault Trafic da elementy, które nigdy nie będą pasować, dlatego przed sprawdzaniem zamienności ustal rocznik.

Czy Renault Trafic 1.6 dCi ma pasek, czy łańcuch rozrządu?

Łańcuch. 1.6 dCi R9M w Traficu III ma rozrząd łańcuchowy, pojemność 1598 cm³, średnicę cylindra 80,0 mm i skok tłoka 79,5 mm; kataloguje się go jako R9M 408 dla wersji 115 hp oraz R9M 452 dla wersji 125 hp. Zastępujący go od 2019 roku 2.0 Blue dCi też ma łańcuch. Kangoo 1.5 dCi K9K ma natomiast pasek rozrządu.

Czy sufiks silnika M9T określa napęd przedni lub tylny Mastera?

Nie. Sufiks określa wykonanie silnika i nie zawiera informacji o pojeździe, w którym go zamontowano; dane katalogowe pokazują ten sam sufiks przy obu układach. M9T 710 widnieje w katalogu DENSO przy Master III o mocy 130 hp z napędem przednim i tylnym; sprawdź pojazd i warunki zastosowania. Przy zamawianiu części silnika używaj sufiksu wraz z zastosowaniem dla VIN, a napęd ustalaj z pozycji katalogowej dla tego VIN, zamiast z numeru na bloku.

Co oznacza L3H2 w Renault Master i czym jest LM35?

L3 oznacza trzecią z czterech długości nadwozia, a H2 środkową z trzech wysokości dachu; tym kodom L i H można ufać. LM35 należy do starszego brytyjskiego nazewnictwa i w ofertach dealerów jest odczytywane jako długie nadwozie, średni dach oraz DMC 3,5 t; w danych branżowych odpowiada L3H2. Żadna broszura Renault nie potwierdza takiego odczytu, więc traktuj LM35 jako wskazówkę i zamawiaj według katalogu.

Jakie tarcze hamulcowe pasują do 3,5-tonowego Renault Mastera?

Nie ma jednej odpowiedzi: Master o masie 3,5 tony może mieć napęd przedni lub tylny oraz pojedyncze lub bliźniacze tylne koła; tarcze zależą od konfiguracji. Sprawdź VIN i ewentualne akcje u producenta lub właściwego organu.

Dobieraj części na podstawie właściwych danych

Załóż konto i otwórz wszystkie katalogi EPC (58) w około dwie minuty. Od 5 $ dziennie, bez instalacji i z natychmiastowym dostępem.

Uzyskaj dostęp od razu Natychmiastowy dostęp · 65 krajów
Od 5 $/dzień Uzyskaj dostęp
VINGOAsystent AI do katalogów