Kody silników Renault: K9K, K4M, H4M i ich znaczenie przy wyszukiwaniu części
Oznaczenie 1.5 dCi nie jest specyfikacją
Branża posługuje się skrótami. Rozmówca podaje model, rok i pojemność, a w większości przypadków wystarcza to, aby zdjąć z półki pióro wycieraczki lub komplet klocków. Przy układzie wtryskowym diesla ten skrót przestaje działać. Mégane 1.5 dCi z 2010 może mieć układ Delphi albo Continental, turbosprężarkę o stałej lub zmiennej geometrii, filtr cząstek stałych lub go nie mieć, a wtryskiwacze, turbosprężarka i wiązka różnią się między tymi wersjami. Zwrot części następuje, gdy samochód jest już rozebrany.
Własna instrukcja obsługi Renault stawia sprawę jasno. Tabliczka identyfikacyjna silnika zawiera trzy informacje: typ silnika, sufiks silnika i numer silnika, a instrukcja zaleca właścicielowi podawanie ich przy zamawianiu części. To trzy osobne pola, ponieważ jedno z nich samodzielnie nie identyfikuje silnika.
Katalog jest indeksowany według kodu. To on decyduje o doborze wszystkiego przykręconego do bloku: dostawcy układu wtryskowego, typu turbosprężarki, napędu rozrządu, koła zamachowego, miski olejowej i instalacji elektrycznej. Wszystko zależy od kodu. Jeśli przy ladzie poprawnie ustalisz kod i sufiks, reszta zapytania sprowadza się do wpisania danych.
Odczyt XnY: co oznacza każdy znak kodu
Indeks stosowany przez Renault od połowy lat 80. ma postać XnY z trzyznakowym sufiksem. X to litera rodziny. Cyfra opisuje architekturę silnika. Y jest literą oznaczającą zakres pojemności, a trzy ostatnie znaki identyfikują dokładną wersję. K9K 836 odczytuje się jako rodzina K, diesel z wtryskiem bezpośrednim, około 1 461 cm³, wersja 836.
Środkowa cyfra jest elementem, który większość ludzi rozumie błędnie. 4 oznacza silnik benzynowy z czterema zaworami na cylinder. 7 oznacza silnik benzynowy z wtryskiem wielopunktowym, półkulistymi komorami spalania i dwoma zaworami na cylinder. 8 oznacza diesla z wtryskiem pośrednim, a 9 diesla z wtryskiem bezpośrednim. Dlatego K4M to 16-zaworowy benzynowy 1.6, K7M to 8-zaworowy benzynowy 1.6, a K9K to diesel 1.5 z wtryskiem bezpośrednim. Łączy je K i niewiele więcej. Te cztery cyfry spotyka się w warsztacie najczęściej, ale zbiór jest większy: silniki 1.2 i 1.3 TCe mają w środku 5 i nie znalazłem opublikowanego znaczenia tej cyfry, które warto powtarzać przy ladzie. Cyfra opisuje architekturę. Wiele osób traktuje ją jako wskaźnik wieku, uznając wyższy numer za nowszy silnik, lecz taki zwyczaj nie ma udokumentowanej podstawy.
Trzecia litera oznacza zakres pojemności. Renault nie publikuje tej tabeli, ale porównanie rzeczywistych silników daje skalę, z której można korzystać.
Znaczenie samych liter rodzin jest mniej pewne, niż sugerują fora. F od fonte, czyli żeliwa, jest udokumentowane, podobnie jak E od Energy. Rozwinięcia K, H, M, R i D krążą powszechnie bez źródła, które ktoś potrafiłby wskazać na prośbę. Litera jest indeksem. Używając jej w ten sposób, niczego nie tracisz, ponieważ właśnie tak wykorzystuje ją katalog.
- J: około 1 390 cm³. K4J, K7J.
- K: około 1 461 cm³. K9K.
- M: około 1 598 cm³. K4M, K7M, H4M, R9M.
- R: około 1 995 do 1 998 cm³. F4R, M9R.
- T: około 2 298 cm³. M9T.
- U: około 2 464 cm³. G9U.
K9K i K4M: dwa silniki spotykane w większości tygodni
K9K ma 1 461 cm³, średnicę cylindra 76 mm, skok tłoka 80,5 mm, jeden wałek rozrządu w głowicy i tylko osiem zaworów, bezpośredni wtrysk ze wspólną szyną paliwową oraz napęd paskowy. Jest produkowany od 2001, a do kwietnia 2013 liczba egzemplarzy z Bursy, Chennai i Valladolid przekroczyła dziesięć milionów. Stopień sprężania nie jest jedną stałą wartością dla całego tego okresu. Obniżał się wraz z dodawaniem wyposażenia ograniczającego emisję, więc ustal go z danych dla konkretnego sufiksu. Silnik występuje w trzech konfiguracjach: małej mocy, dużej mocy oraz dużej mocy z turbosprężarką o zmiennej geometrii. Poziomy mocy odpowiadają normom emisji. Euro 3 obejmowało 65, 80 i 100 PS, a każdy kolejny etap emisji podnosił te same trzy poziomy: do 70, 85 i 106 przy Euro 4, następnie 75, 90 i 110 przy Euro 5. Turbosprężarki pochodzą od Garrett i BorgWarner.
Układ wtryskowy zwykle dzieli się według mocy. Delphi dostarczało wersje o niższej mocy do 66 kW, Continental, wcześniej Siemens, wersje od 70 kW wzwyż, a Bosch pojawił się w niektórych wersjach Euro 5 o małej mocy. Wtryskiwacze Delphi i Continental mają różne kody kalibracyjne, a ich zestawy nie są zamienne. Ten jeden podział powoduje więcej zmarnowanych zleceń przy dieslach niż jakikolwiek inny szczegół tej gamy.
K9K występuje również pod innymi markami, co przydaje się przy szukaniu części. K9K 846 figuruje jako Mercedes OM607 DE 15 LA, a rodzina trafiła do Mercedesów klasy A, klasy B, CLA i Citan jako OM607, później OM608, oraz do Infiniti Q30. Suzuki montowało K9K 700 i K9K 266 w Jimny. Nissan używał go w Micra, Note, Almera, Tiida, Cube, Qashqai, Juke i NV200. Micra z demontażu może być kandydatem na dawcę dla Clio, gdy sufiks jest zgodny, ale przed uznaniem zgodności sprawdź kompletny zespół, osprzęt i zastosowanie w katalogu.
K4M to silnik benzynowy spotykany równie często. Ma żeliwny blok, aluminiową głowicę, wałki rozrządu napędzane paskiem zębatym i cylindry wykonane bezpośrednio w bloku zamiast tulei wciskanych, więc przekroczenie dopuszczalnego zużycia cylindra oznacza obróbkę w zakładzie lub inny blok. K4M ma 1 598 cm³ przy wymiarach 79,5 x 80,5 mm, a K4J ma 1 390 cm³ przy 79,5 x 70 mm. Niektóre elementy rozrządu i pompy wody są wspólne z 16-zaworowymi silnikami typu F, F4P i F4R. To wskazówka przy poszukiwaniu części, gdy pozycja dla K czeka na dostawę, ale porównaj dokładne numery i zastosowanie zamiast zakładać zamienność całego zestawu. Ilość oleju zależy od głowicy, a nie liczby litrów na znaczku. K4M i K7M mają po 1 598 cm³, lecz wymagają różnych ilości oleju, ponieważ jeden ma 16 zaworów i dwa wałki rozrządu, a drugi 8 zaworów i jeden. Odczytaj więc ilość z danych dla konkretnego kodu i sufiksu.
Pozostałe kody silników spotykane na stanowisku Renault
Poza tymi dwoma robocza lista kodów trafiających do warsztatu jest na tyle krótka, że można ją zapamiętać.
Jedna informacja z tej listy oszczędza najwięcej czasu. Napęd rozrządu nie zależy od paliwa. 1.5 dCi K9K ma pasek, natomiast 1.6 dCi R9M, 2.0 dCi M9R i 2.3 dCi M9T mają łańcuch. Zamówienie zestawu paska do Trafic 1.6 dCi blokuje stanowisko na poranek, a części od razu wracają do dostawcy.
- H4M. 1 598 cm³, 78 x 83,6 mm, dwa wałki rozrządu, 16 zaworów, łańcuch rozrządu. Oznaczenie Renault dla Nissan HR16DE, sprzedawanego jako 1.6 SCe. Nie ma hydraulicznych regulatorów luzu zaworowego, więc luzy trzeba mierzyć i ustawiać ręcznie.
- H5Ht, czyli 1.3 TCe. 1 332 cm³, 72,2 x 81,4 mm, turbodoładowanie i wtrysk bezpośredni, stopień sprężania 10,6:1, około 80 do 120 kW, w produkcji od 2018. To ten sam silnik co Mercedes-Benz M282 i Nissan HR13DDT, montowany w kompaktowych Renault, Daciach, Nissanach i Mercedesach.
- H5Ft, późniejszy 1.2 TCe. 1 197 cm³, od lutego 2012, w Clio IV, Captur, Kangoo II, Mégane III i IV, Scénic III i IV, Kadjar, Lodgy, Dokker i Duster. Ma udokumentowany problem nadmiernego zużycia oleju, który trafił do francuskich sądów; w 2023 nakazano Renault przekazanie dokumentów powodom.
- D4Ft, pierwotny 1.2 TCe z 2007. Turbodoładowany D4F o pojemności 1 149 cm³ ze stopniem sprężania obniżonym z 9,8:1 do 9,4:1.
- R9M, czyli 1.6 dCi. 1 598 cm³, 80 x 79,5 mm, dwa wałki rozrządu, 16 zaworów, ze wspólną szyną paliwową i napędem łańcuchowym; moc zależy od zastosowania, a wersja 160 PS ma dwie turbosprężarki. Mercedes-Benz sprzedaje ten sam blok pod własnymi numerami silników, między innymi OM626 w klasie C, natomiast zastosowania w samochodach dostawczych mają jeszcze inny numer. Przed porównaniem części przypisz więc numer Mercedesa do konkretnego zastosowania.
- R9N, czyli 1.7 Blue dCi. 1 749 cm³ przy 120 i 150 PS.
- M9R, czyli 2.0 dCi. 1 995 cm³, 84 x 90 mm, od początku 2005 w Mégane, Scénic, Laguna, Vel Satis, Koleos i Espace oraz w Nissan Qashqai i X-Trail.
- M9T, czyli 2.3 dCi. 2 298 cm³, 85 x 101,3 mm, wprowadzony w 2010 w Master i innych samochodach dostawczych, a sprzedawany przez Nissana jako YS23 w Navara D23.
- F4R. Benzynowy 1 998 cm³ z 16 zaworami, 82,7 x 93 mm, istotny przy doborze części, ponieważ ma wspólne elementy rozrządu z K4J i K4M.
dCi, TCe, SCe i Blue dCi: co kryje się za oznaczeniem
Oznaczenia na nadwoziu są nazwami grup przeznaczonymi dla klienta. dCi obejmuje diesle ze wspólną szyną paliwową, czyli w praktyce K9K, R9M, R9N, M9R i M9T. TCe obejmuje turbodoładowane silniki benzynowe, między innymi D4Ft, H5Ft i H5Ht. SCe obejmuje wolnossące silniki benzynowe, a 1.6 SCe to H4M.
Aktualna europejska strona silników Renault nie rozwija tych skrótów. Rozwinięcia pojawiają się w relacjach z premier rynkowych, po czym są powtarzane jako oficjalne brzmienie. Traktuj oznaczenie jako wskazówkę dotyczącą grupy silników. Nie daje wiarygodnej informacji o żadnym pojedynczym silniku.
Blue dCi jest najczytelniejszym przykładem oznaczenia, które nie stanowi rodziny silników. To wersja z SCR i AdBlue jednostek już produkowanych. 1.5 Blue dCi ma kody K9K 872, 873 i 874 przy mocach 95 do 115 hp od 2018, w Dacia Dokker, Duster II, Lodgy, Logan II i Sandero II oraz Renault Captur II, Kadjar, Kangoo II i Mégane IV. 1.7 Blue dCi to R9N. Rodzina silnika pozostała, ale szczegóły wersji wymagają sprawdzenia. Zmienił się układ oczyszczania spalin, a wraz z nim sufiks i wszystko za turbosprężarką.
Pojemność w oznaczeniu również nie daje pewności. Nazwa 1.2 TCe obejmuje dwa niespokrewnione silniki, D4Ft o pojemności 1 149 cm³ i H5Ft o pojemności 1 197 cm³, które nie mają nawet wspólnej pojemności, a tym bardziej listy części.
Gdzie znaleźć oznaczenie silnika
Instrukcja Renault podaje, że tabliczka silnika zawiera dokładnie trzy informacje: typ silnika, sufiks silnika i numer silnika, a następnie stwierdza coś, co większość poradników pomija: jej położenie zależy od silnika. Nie ma jednej instrukcji dla całej gamy. Relacje wskazują wybity kod z przodu bloku, przy rurce bagnetu oleju, przy połączeniu z obudową sprzęgła obok rozrusznika i pod osłoną rozrządu w różnych silnikach, a jedyną metodą, która zawsze działa, jest oczyszczenie bloku i poszukanie oznaczenia.
Tabliczka identyfikacyjna pojazdu może zawierać VIN i dopuszczalne masy. Nie zastępuje oznaczenia przewidzianego dla silnika. Instrukcja Clio opisuje osobną tabliczkę silnika z typem, sufiksem i numerem; jej położenie zależy od silnika. Sprawdź instrukcję konkretnego pojazdu.
Owalne tabliczki posprzedażowe znajdują się w komorze silnika lub otworze drzwiowym, zależnie od modelu. Ich układ jest różny; nie zakładaj, że zawierają typ i sufiks silnika. Do tych pól użyj osobnej tabliczki silnika. Dialogys, własny system posprzedażowy Renault, po zidentyfikowaniu pojazdu pokazuje te same trzy pola: typ silnika, na przykład K4M, typ silnika z sufiksem, na przykład K4M800, i numer fabrykacyjny silnika, na przykład D002350. To środkowe pole jest potrzebne do zapytania o części.
Nie odczytuj kodu z naklejki na pokrywie zaworów lub osłonie rozrządu. Podczas prac przy pasku pokrywy przekłada się między silnikami, a zakłady demontażu wybierają tę, która jest najczystsza. Wybity kod na bloku i nitowana tabliczka to dwa oznaczenia, które pozostają przez życie samochodu. Gdy oba są nieczytelne, rozwiązaniem zastępczym jest katalog, ponieważ Dialogys łączy katalog części z dokumentacją naprawczą i wyszukiwania usterek dla Renault i Dacii oraz może korzystać z VIN lub danych owalnej tabliczki. Platformy online, takie jak VINsearch, otwierają te same oficjalne katalogi według VIN bez konta dealerskiego.
Trzy cyfry, które wszyscy pomijają na końcu
K9K 836 i K9K 837 to silniki o mocy 110 hp. Opublikowane tabele podają 837 jako wersję z automatyczną skrzynią biegów, a ogólna uwaga o nazewnictwie mówi, że nieparzysty sufiks zwykle oznacza konfigurację z automatem, natomiast parzysty ze skrzynią ręczną. Od tej różnicy zależą koło zamachowe, sprzęgło i rozrusznik. Podając samo K9K, określasz mniej więcej jedną trzecią silnika.
Zasadę parzyste i nieparzyste traktuj jako wskazówkę i sprawdź ją w katalogu, zanim będzie kosztować cię dwumasowe koło zamachowe. Działa dla 836 i 837 oraz pojawia się w udokumentowanych konwencjach nazewnictwa, ale nie widziałem potwierdzenia, że Renault stosuje ją we wszystkich rodzinach i dla każdego sufiksu.
Sufiks określa więcej niż skrzynię biegów. Wiąże się z dostawcą układu wtryskowego, typem turbosprężarki, oczyszczaniem spalin i rynkiem. K9K 872, 873 i 874 to jednostki Blue dCi z SCR. K9K 700 i K9K 266 trafiły do Suzuki. K9K 846 to Mercedes OM607. Nikt nie publikuje zestawienia przypisującego każdemu sufiksowi turbosprężarkę o stałej lub zmiennej geometrii, więc trzy konfiguracje są udokumentowane, lecz indywidualne przypisania stają się widoczne dopiero w katalogu dla konkretnego VIN.
Dlatego również zakup używanego lub regenerowanego silnika według samego kodu rodziny kończy się problemami. K9K z innym sufiksem może przyjechać z niewłaściwą miską olejową, niewłaściwym kołem zamachowym, układem wtryskowym innego dostawcy i wiązką, której nie da się podłączyć. Wymiana planowana na jeden dzień zamienia się w trzy dni szukania części, zwykle z samochodem zastępczym nadal pozostającym u klienta.
Ta sama nazwa modelu, ten sam rok, dwa różne silniki
Dacia Duster pierwszej generacji to przykład, który prędzej czy później poznaje każdy sprzedawca części. Katalogi podają K4M z paskiem rozrządu dla samochodów z lat 2010 do 2015 i H4M z łańcuchem rozrządu dla 1.6 SCe 115 od około czerwca 2015, zwykle H4M 730 w 4x4 i H4M 738 w wersji z napędem na dwa koła. Ta sama maska i ten sam znaczek. Jeden samochód potrzebuje zestawu paska i pompy wody. Drugi potrzebuje zestawu łańcucha i zupełnie innej wyceny robocizny.
Trafic III zrobił to samo na drugim końcu gamy. Używał 1.6 dCi R9M z jedną turbosprężarką, z kodami takimi jak R9M 408 i R9M 413, oraz z dwiema turbosprężarkami, z kodami takimi jak R9M 450, aż modernizacja z 2019 zastąpiła całą gamę 1.6 silnikiem 2.0 Blue dCi M9R z jedną turbosprężarką o zmiennej geometrii, o mocach 120, 145 i 170 hp. Flota z samochodami dostawczymi sprzed i po tej zmianie ma dwie odrębne listy części obsługowych pod jedną nazwą modelu.
Ta sama pułapka działa w drugą stronę w odniesieniu do pojemności. K4M i K7M mają po 1 598 cm³, identyczną średnicę cylindra i skok tłoka, a wspólnych istotnych elementów jest bardzo niewiele: jeden ma 16 zaworów i dwa wałki rozrządu, drugi 8 zaworów i jeden, z innymi głowicami i innymi ilościami oleju. Dwa silniki o tej samej pojemności mogą być całkowicie różnymi silnikami.
Każdą modernizację w połowie życia generacji traktuj jako możliwą zmianę silnika, dopóki katalog nie potwierdzi czegoś innego. Oznaczenie na nadwoziu przetrwa modernizację. Pod nim napęd rozrządu może zmienić się z paska na łańcuch.
Dlaczego zapytanie o Dacię jest zapytaniem o Renault
Dacia nie jest osobnym światem części, a traktowanie jej w ten sposób zabiera czas. K7M, K4M, K9K, D4F i H4M występują w Dacii z sufiksami Renault. Logan i Clio z tego samego roku mogą mieć wspólny zestaw rozrządu, podczas gdy dwa Clio z tego samego roku go nie mają, ponieważ wspólnym elementem jest silnik i elementem, który je różni, również jest silnik.
Wprowadzenie Blue dCi pokazuje zasięg jednej grupy sufiksów. Trzy z nich, 872, 873 i 874, obejmują pięć modeli Dacii i cztery Renault. Dlatego Sandero II na placu demontażu może być kandydatem na dawcę dla Kangoo II, pod warunkiem sprawdzenia dokładnego zespołu i zastosowania.
Dialogys obejmuje Renault i Dacię w jednym systemie, dlatego jeden punkt wprowadzania VIN obsługuje obie marki, a szukanie części między markami jest zwykłą czynnością przy ladzie. VINsearch otwiera 58 oficjalne katalogi producentów na jednym koncie, w tym Renault i Dacię, za $5 za dostęp dzienny, $50 miesięcznie lub $500 rocznie. Ma to znaczenie w dniu, gdy jedno zapytanie wymaga sprawdzenia trzech marek w ciągu godziny.
Kupując z demontażu, zacznij od sufiksu, a potem potwierdź cały zespół i jego zastosowanie. Dawca reklamowany jako Sandero 1.5 dCi określa rodzinę i nic więcej, a jego wtryskiwacze mogą pochodzić od innego dostawcy niż te w samochodzie na twoim podnośniku.
Czego nie powie kod silnika
Kod rozstrzyga dobór części. Interwały obsługi wymagają osobnego sprawdzenia i są różne. Nie ma jednego oficjalnego interwału wymiany paska K9K, który wytrzymywałby porównanie z danymi: krążą 72 000 mil i pięć lat, 90 000 km i sześć lat, 120 000 km oraz 160 000 km, a własne harmonogramy Renault różnią się zależnie od modelu, rynku i roku. Sprawdź harmonogram dla konkretnego pojazdu, zanim podasz liczbę przez telefon.
Dekodowanie VIN również nie rozstrzyga wariantu silnika. VIN zapisano przy produkcji, więc nie mówi nic o silniku wymienionym później, a zgłaszano przypadki dekodowania dealerskiego zwracającego ciągi oznaczeń silnika, których nie można przypisać do trzycyfrowego sufiksu używanego przez dostawców części. Rozstrzygają wybity kod na bloku i tabliczka silnika, w tej kolejności.
Nowe wtryskiwacze układu ze wspólną szyną paliwową w K9K trzeba zapisać w ECU, zanim silnik będzie pracował zgodnie ze specyfikacją. Jednostki Delphi mają kody kalibracyjne C2i lub C3i, a Continental własny wydrukowany kod wtryskiwacza; oba zwykle zapisuje się dla poszczególnych cylindrów. Opinie branżowe są podzielone co do tego, czy wtryskiwacze Delphi bezwzględnie tego wymagają. Silnik działający bez kodowania i silnik działający prawidłowo to dwa różne rezultaty, a typowy przebieg zdarzeń to samochód, który uruchamia się, potem pracuje nierówno, dymi i przegrzewa filtr cząstek stałych.
Kod nie powie, czy poprzedni właściciel zamontował inną turbosprężarkę ani jak zmieniono mapy ECU. Sprawdzenie, czy filtr nadal jest w wydechu, wymaga latarki i podnośnika. Luzy zaworowe w H4M są regulowane mechanicznie i podlegają kontroli, a interwał znajduje się w harmonogramie dla konkretnego pojazdu, więc sprawdź go przed wpisaniem do wyceny. Gdy źródło jest skąpe, powiedz to. Poproś właściciela o zdjęcie tabliczki identyfikacyjnej silnika i, jeśli się przyda, owalnej tabliczki posprzedażowej, a zapytanie ruszy dalej w pięć minut. Jeśli zamiast tego zgadujesz, zestaw Delphi trafi do silnika Continental, a klient wróci w następnym tygodniu.
Często zadawane pytania
Co oznacza K9K w Renault?
K9K to kod Renault dla diesla 1.5 z wtryskiem bezpośrednim, sprzedawanego jako 1.5 dCi. K jest literą rodziny, 9 oznacza diesla z wtryskiem bezpośrednim, a drugie K zakres pojemności około 1 461 cm³. To ośmiozaworowy silnik z jednym wałkiem rozrządu w głowicy, wtryskiem ze wspólną szyną paliwową i paskiem rozrządu, produkowany od 2001, z liczbą egzemplarzy przekraczającą dziesięć milionów do kwietnia 2013.
Czym różnią się K9K 836 i K9K 837?
Oba to wersje 1.5 dCi o mocy 110 hp. Opublikowane tabele podają 837 jako konfigurację z automatyczną skrzynią biegów, a konwencję nazewnictwa Renault zwykle opisuje się jako nieparzysty sufiks dla automatu i parzysty dla skrzyni ręcznej. Różnica obejmuje koło zamachowe, sprzęgło i rozrusznik, więc zapytanie o części wymaga wszystkich sześciu znaków kodu.
Gdzie znajduje się kod silnika w Renault Clio?
Instrukcja Clio wskazuje tabliczkę silnika z typem, sufiksem i numerem; jej położenie zależy od silnika. Znajdź ją według instrukcji konkretnego pojazdu. Owalna tabliczka posprzedażowa może pomóc w identyfikacji auta. Jeśli oznaczenie jest nieczytelne, obsługiwany rekord VIN może pomóc; sprawdź dostępne dane i faktycznie zamontowany silnik.
Czy Renault 1.5 dCi ma pasek czy łańcuch?
1.5 dCi K9K ma napęd paskowy. Nie przenoś tej informacji na resztę gamy diesli, ponieważ 1.6 dCi R9M, 2.0 dCi M9R i 2.3 dCi M9T mają łańcuchy rozrządu. Nie istnieje też jeden oficjalny interwał paska K9K obowiązujący w całej gamie, ponieważ harmonogramy Renault różnią się według modelu, rynku i roku. Sprawdź więc harmonogram konkretnego pojazdu.
Czy moja Dacia Duster ma K4M czy H4M?
Duster pierwszej generacji zmienił silnik w trakcie produkcji. Katalogi podają K4M z paskiem rozrządu dla samochodów z lat 2010 do 2015 i H4M z łańcuchem rozrządu dla 1.6 SCe 115 od około czerwca 2015, zwykle H4M 730 w 4x4 i H4M 738 w wersji z napędem na dwa koła. Potwierdź to na podstawie wybitego kodu przed umawianiem jakichkolwiek prac przy rozrządzie, ponieważ robocizna i zestaw są inne.
Co właściwie oznaczają dCi, TCe i SCe w Renault?
To grupy oznaczeń handlowych, a nie kody silników. dCi obejmuje diesle ze wspólną szyną paliwową, w tym K9K, R9M, M9R i M9T. TCe obejmuje turbodoładowane silniki benzynowe, w tym D4Ft, H5Ft i H5Ht. SCe obejmuje wolnossące silniki benzynowe, a 1.6 SCe to H4M. Aktualna europejska strona silników Renault nie rozwija tych skrótów, więc używaj ich do zawężania wyszukiwania, a części dobieraj według kodu.
Czy Blue dCi to inny silnik?
Nie. Blue dCi to wersja z SCR i AdBlue silników już produkowanych. 1.5 Blue dCi ma kody K9K 872, 873 i 874 przy mocach 95 do 115 hp od 2018, w pięciu modelach Dacii i czterech Renault. 1.7 Blue dCi to R9N. Zmienia się sufiks, a wraz z nim układ oczyszczania spalin, dlatego zapytanie o Blue dCi wymaga trzech cyfr na końcu.
Jaki silnik ma 1.2 TCe, D4Ft czy H5Ft?
Oba występują pod tym oznaczeniem. Pierwotny 1.2 TCe z 2007 to D4Ft, turbodoładowana wersja D4F o pojemności 1 149 cm³ ze stopniem sprężania obniżonym z 9,8:1 do 9,4:1. Późniejszy 1.2 TCe, od lutego 2012, to H5Ft o pojemności 1 197 cm³, stosowany w Clio IV, Captur, Kangoo II, Mégane III i IV, Scénic III i IV, Kadjar, Lodgy, Dokker i Duster. To niespokrewnione silniki.