Polski

Interfejsy katalogów są głównie w języku angielskim. Ten wybór zmienia język strony VINsearch.

Poradnik · 12 min czytania

Części Dacia po VIN: katalog Renault dla Duster, Sandero, Logan, Jogger i Spring

Czy Dacia to tylko Renault z innym znaczkiem?

Renault podpisało prywatyzację Automobile Dacia 2 lipca 1999 i nabyło 51%, później około 99%. Od tego czasu projektowanie i dane części podlegają Renault Group. Sandero III (BJI), Logan (LJI), Jogger, Duster (P1310) i Bigster (R1310) używają CMF-B LS. Renault opisuje CMF-B jako trzy jednostki (przód, środek, tył) i pięć Big Modules dla komory silnika, kabiny, dolnych struktur i elektryki, z czterema jednostkami środkowymi i trzema tylnymi do wyboru.

Przy ladzie oznacza to numer Renault Group w jego danych, czyli Dialogys. Nie ma osobnego systemu Dacia ani mechanicznej numeracji.

Unikaj procentów: „osiemdziesiąt procent Renault” lub „dziewięćdziesiąt procent Clio” nie wskazuje rozpoznanej publikacji Renault. Moduły grupy często oznaczają wspólne numery montowanych elementów; ku zewnętrzu ta zasada słabnie.

Co oznacza końcowe R?

Obecne numery Dacia mają dziewięć cyfr i R. Format odróżnia numer grupy od własnego kodu dostawcy w ogłoszeniu.

Starsze auta mają dziesięciocyfrowe numery Renault od 7700 lub 8200, np. Logan I i części przeniesione bez zmiany numeru. Jest też 6001, np. 6001547604. Nie potwierdzono, czy blok nadano w Rumunii, czy przez Renault. Szukaj bez zmian.

Żadne znalezione źródło pierwotne Renault nie wyjaśnia R. Litera występuje regularnie, lecz rewizja lub stopień zastąpienia są nieudokumentowane. Odczytaj stary numer i potwierdź cały ciąg w zapisie VIN przed zamówieniem.

  • 266052417R, reflektor Dacia Spring
  • 850222453R i 850221393R, części tylnego zderzaka Spring
  • 260602287R, reflektor Dacia Duster
  • 260601236R i 260106343R, reflektory Dacia Sandero
  • 554039122R, tylna belka i rama pomocnicza Duster 4x4
  • 620724679R, spoiler przedniego zderzaka Duster

Gdzie kończy się wspólność z Renault?

Silniki, skrzynie, filtry, czujniki i elektryka pochodzą z grupy; Dacia często ma ten sam numer Renault. Panele, lampy, szyby, zderzaki, znaczki i wnętrze są własne. Szukanie błotnika lub tylnej lampy Renault może zabrać godzinę na nieistniejącą część.

Światła zmieniają się w generacji. Duster II 2021/2022 dostał dzienne LED w Y, pierwsze przednie kierunkowskazy LED Dacia, mijania i tablicę LED. Nie pasują do wcześniejszego Duster II: niewłaściwe złącze może zostawić auto na podnośniku na noc.

Na 2026 Sandero, Sandero Stepway, Jogger i Logan dostały nowe reflektory; Sandero, Stepway i Jogger także tylne odwrócone T, Logan nie. Zmieniono kratę, zderzak i ekran 10 cali. Poza tym przypominają modele od 2021, które zastąpiły.

W drugiej połowie 2022 logo DC trafiło na Spring, Sandero, Stepway, Jogger i Duster. Bez nowych paneli zmieniły się krata, środki kół i piasta kierownicy. Numery rozdziela data produkcji, choć zdjęcie klienta nie rozstrzyga różnicy.

Ten sam model, inny kraj: dlaczego rok nie wystarcza

Dacia nie trzyma zawsze generacji w jednej fabryce. W październiku 2020 zwykłe Sandero III przypisano do Tangeru i SOMACA Casablanca, Stepway zostało w Mioveni. Jedna nazwa, dwa kraje; folder nie identyfikuje egzemplarza.

Jogger pochodził z Mioveni w latach 2021–2024, z Tangeru od lipca 2024. Duster III powstaje w Mioveni i Oyak Renault Bursa od listopada 2024, z marką Renault dla Turcji i rynków pozaeuropejskich, głównie z innym napisem kraty i logo kierownicy. Striker planowano wyłącznie w Bursie, jako pierwszą Dacię z Turcją jako jedynym światowym miejscem produkcji.

Turecki Renault Duster to Dacia P1310 z Bursy, więc to porównanie może działać. Brazylijski to starsze auto innej architektury, z niezgodnymi panelami. Indyjski wygląda współcześnie, ale ma lokalną produkcję, zawartość i katalog. Podobne ryzyko z innej przyczyny; zwrot zależy od dostawcy.

Pierwsze trzy znaki nie rozwiązują tego. Chiński Spring z 2022 ma UU1DBG009NU073919, ten sam UU1 co Duster z Mioveni. Dekodery przypisują dalszy znak fabryce, ale brak potwierdzonej publicznej tabeli producenta. Rozpoznaj cały VIN w katalogu, jak przez hostowany Dialogys VINsearch.

Jaki silnik i jaki olej?

1.5 dCi lub 1.0 TCe obejmuje wiele wykonań. Kod z VIN identyfikuje rozrząd i filtr lepiej od handlowej nazwy.

H4M ma łańcuch, K4M pasek, ważne przy hałasującym na zimno 1.6 16v. H4M dzieli filtr 152085758R z 2.0 M4R. K9K produkuje się od 2001, osiągnął dziesięć milionów w Valladolid w kwietniu 2013 i powstawał też w Bursie i Chennai. Jedna nazwa obejmuje różną mechanikę.

Trzycylindrowy 1.2 TCe 130/140 mild hybrid Duster III i Bigster wymaga ostrożności: cykl Millera, łańcuch, turbina zmiennej geometrii, rozrusznik-generator 48V i 230 Nm są udokumentowane, ale w internecie krążą dwa kody. Czytaj VIN zamiast forum.

RN17 jest zgodne wstecznie z RN0710 i RN0700. RN17 FE nie jest, w tym z RN0700, RN0710, RN0720, RN17 i RN17 RSA. RN0720 to low-SAPS ACEA C4 5W-30 dla diesli z filtrem cząstek od października 2007. Wlanie RN17 FE 0W-20 do starego K9K lub K4M tylko z powodu nowszej etykiety może powodować zużycie i problemy gwarancyjne po latach.

  • K9K, 1.5 dCi, Renault-Nissan, pasek, od 2001, także Bursa i Chennai
  • K4M, 1.6 16v, pasek
  • H4M, 1.6 16v, łańcuch, filtr 152085758R wspólny z 2.0 M4R
  • H4D i B4D, 1.0 trzy cylindry
  • H4Bt, 0.9 turbo
  • H5H, 1.3 turbo opracowany z Daimler, Nissan HR13DDT, Mercedes-Benz M282

Duster 2WD i 4x4 różnią się pod podłogą

2WD ma tylną belkę skrętną, 4x4 niezależny wielowahacz na ramie pomocniczej, wokół której biegną zbiornik i wydech. Jeden numer belki to 554039122R. Elementy podwozia nie są zamienne między napędami. Błędna oś oznacza opłatę zwrotu i unieruchomione auto.

Trzy generacje Duster używają 5x114.3; Sandero i Logan czterech mocowań. Mieszana flota nie może zakładać wspólnego zapasu. Koło z innej Dacia na placu nie pasuje automatycznie.

Potwierdź napęd po VIN przed wyceną tylnego zawieszenia lub wydechu. Znaczek klapy nie dowodzi konstrukcji, a 4x4 jeżdżące tylko po asfalcie wygląda tak samo od przodu.

Dlaczego Spring trzeba traktować osobno

Spring powstaje w Shiyan, Hubei, w eGT, wspólnej firmie Dongfeng-Renault-Nissan. Pochodzi od City K-ZE sprzedawanego w Chinach od 2019, ten od Kwid, na elektrycznej wersji CMF-A. Sprzedaż od marca 2021; modernizacja 21 lutego 2024 z kierownicą po prawej dla Wielkiej Brytanii i Irlandii. Pochodzenie jest udokumentowane, wspólne numery Kwid lub City K-ZE nie. Nie zamawiaj licząc na szczęście.

Bateria różni się od Zoe: 27.4 kWh brutto, 26.8 użyteczne, 72 ogniwa w 72s1p, dwanaście modułów 6s1p, nominalnie 262.8 V, 186 kg ±5 kg. Chłodzenie wentylatorami, bez pompy ciepła i przygotowania baterii. Założenia Zoe lub Megane E-Tech mogą dać wycenę regeneracji do późniejszego wycofania.

DC nie było standardem: opcjonalne CCS 30 kW za około 600 euro w wyższych wersjach, AC do 6.6 lub 7.4 kW. Bez opcji gniazdo jest fizycznie inne, więc decyduje VIN, nie rok. Zwykłe numery Renault: reflektor 266052417R, tylne sekcje 850222453R i 850221393R, dziewięć cyfr i R jak Duster z Mioveni.

Modernizacja ogłoszona w październiku 2025, dostawy od wiosny 2026, ma LFP 24.3 kWh i 108 ogniw, pierwsze w Renault Group. 52 kW (70 KM) i 75 kW (100 KM) zastępują 33 kW (45 KM) i 48 kW (65 KM). AC 7 kW jednofazowe, DC 40 kW, 20 do 80% w 29 minut, 225 km WLTP. Następnej generacji oczekuje się około 2027 w Revoz, Novo Mesto, Słowenia, na AmpR Small obok Twingo E-Tech; chiński Spring miałby pozostać równolegle. Uwzględnij cła: od 30 października 2024 rozporządzenie wykonawcze (UE) 2024/2754 dodaje cła wyrównawcze do 10% importowego dla chińskich elektryków, także zachodnich marek jak Spring. Wcześniejsze plany wskazywały około 2027 i równoległą sprzedaż chińskiego Spring; prezentacja we wrześniu 2026 aktualizuje te założenia.

Dacia przedstawiła 8 września 2026 drugą generację Spring: Novo Mesto, Słowenia, na RG-EV small. Powyższe dane baterii i ładowania dotyczą pierwszej chińskiej generacji i modernizacji 2025, nie nowego auta.

Wyposażenie zmieniające się w tym samym roku

ECO-G lokuje LPG we wnęce zapasu. Bagażnik zachowuje objętość, auto ma zestaw bez koła. Koło lub osłona wnęki nie wejdzie po prostu. Sandero ECO-G ma 40 litrów LPG i 50 benzyny, źródło ponad 1 300 km zasięgu. Dacia miała około 67% europejskiego rynku LPG pod koniec lipca 2024.

Część wymagań unijnego rozporządzenia o bezpieczeństwie ogólnym obowiązuje przy nowych rejestracjach od 7 lipca 2024 r., w tym inteligentna pomoc w utrzymaniu prędkości. Daty, kategorie pojazdów i przepisy przejściowe różnią się zależnie od wymagania. Przed wyceną czujników, kamer, szyb i obudów lusterek sprawdź aktualne przepisy i wyposażenie konkretnego pojazdu.

Euro NCAP przyznało jedną gwiazdkę testowanemu w 2021 r. Springowi i trzy testowanemu w 2024 r. Dusterowi. Tabela zastosowania nie obejmuje wskazanej wersji Duster 4x4. Protokoły z różnych lat nie są bezpośrednio porównywalne; sprawdź wyposażenie pojazdu.

Dlaczego części Dacia często docierają szybciej

Dacia sprzedała w 2025 r. na świecie 697 408 pojazdów, osiągając 4,5 % europejskiego rynku aut osobowych i 7,9 % kanału klientów indywidualnych. Globalna sprzedaż Sandero wyniosła 289 295 sztuk. W kwietniu 2022 r. Dacia ogłosiła wyprodukowanie przez markę dziesięciu milionów pojazdów od 1968 r.; jubileuszowy egzemplarz zjechał z linii w Mioveni. Suma nie dotyczy wyłącznie tej fabryki.

Logistyka Renault obsługuje około 290 000 numerów z 25 magazynów. Villeroy we Francji, otwarte jesienią 2006, 153 200 m² i około 600 pracowników, ma robotyczny magazyn pojemników. Zamówienia do 17:30 wychodzą tego dnia na następny poranek. Dacia korzysta z tej sieci, co wyjaśnia dostępność lepszą od sugerowanej udziałem marki.

Mioveni produkuje też mechanikę i podwozia, z odlewnią aluminium, oraz skrzynie i osie dla Renault i Nissan. W lipcu 2023 silniki, skrzynie i odlewnia przeszły do HORSE Romania, dawnego Renault Mecanique Roumanie, dziś firmy napędowej Renault-Geely. Baza pozostała. Części skrzyń Dacia często pochodzą z linii obsługujących kilka Renault i Nissan.

Czego wyszukiwanie VIN nie powie

Katalog ustala numer dla VIN i pozycję na rysunku. Stan magazynu i cenę podaje dostawca; wyszukiwarka tego nie zastępuje.

Większą granicą jest aktualność. Zainstalowany obraz Dialogys zamarza w dniu utworzenia i nie zna późniejszych aut. Nie odpowiada zamiast dać coś do sprawdzenia, właśnie przy osiemnastomiesięcznych autach częstych w warsztacie. Obietnice płyt offline należą do sprzedawcy, nie Renault. Aktualizowany hostowany katalog unika tego; VINsearch tak udostępnia Renault i Dacia.

Niepotwierdzone pozostają znaczenie R, tańsza identyczna część Dacia bez dwóch numerów i cen, obowiązek dostaw przez dziesięć lub piętnaście lat po produkcji, inni dostawcy marokańscy i rumuńscy pod tym samym numerem oraz obowiązkowa konfiguracja VIN nowej jednostki nadwozia. To częste stwierdzenia bez znalezionej dokumentacji.

Dialogys obejmuje auta i vany Renault Group, Kangoo, Trafic i Master. Renault Trucks sprzedano Volvo w styczniu 2001 i przemianowano rok później; należy do Volvo Group, poza tym systemem. Ponowne wpisanie VIN ciężarówki nie daje wyniku osobowego.

Często zadawane pytania

Czy części Dacia są takie same jak Renault?

Często pod nadwoziem. Renault nabyło 51% w 1999, później około 99%. Nowoczesne Dacia mają CMF-B LS i mechaniczne numery dziewięć cyfr plus R. Panele, światła, szyby, zderzaki i wnętrze są własne; nie ma odpowiedniego błotnika Renault.

Czy części Renault pasują do Duster?

Wiele ma ten sam numer, nie tylko odpowiednik: silniki, skrzynie, filtry, czujniki i elektryka. Nadwozie i światła nie. Sprawdź belkę 2WD wobec wielowahacza 4x4 z ramą; podwozie nie jest zamienne.

Co oznacza numer Dacia z R?

Dziewięć cyfr i R, np. 260602287R dla Duster lub 266052417R dla Spring. Żadne znalezione źródło pierwotne Renault nie wyjaśnia R; rewizja i zastąpienie to niepotwierdzone interpretacje. Szukaj całego ciągu.

Jak znaleźć część Dacia po VIN?

Rozpoznaj 17 znaków w Dialogys. Nie wybieraj tylko nazwy: fabryki i przednie części zmieniają się po dacie w jednej generacji. VINsearch otwiera 58 katalogi producentów na jednym koncie, Renault i Dacia włącznie, od 5 USD dziennie.

Czy Spring ma problem z częściami przez produkcję w Chinach?

Spring powstaje w Shiyan, Hubei, w eGT, wspólnej firmie Dongfeng-Renault-Nissan. Ma numery Renault jak 266052417R, 850222453R i 850221393R. Zamawiaj według danych grupy; zgodność Kwid lub City K-ZE nie jest udokumentowana.

Czy VIN identyfikuje silnik Duster?

Tak, zapis daje kod: K9K (1.5 dCi, pasek, od 2001), K4M/H4M (1.6 16v, pasek/łańcuch), H4D/B4D (1.0 trzy cylindry), H5H (1.3 turbo, Nissan HR13DDT, Mercedes-Benz M282).

Czy reflektor po modernizacji 2021 pasuje do starszego Duster II?

Nie. W 2021/2022 doszły LED w Y, pierwsze przednie kierunkowskazy LED Dacia, mijania i tablica LED. Reflektory nie są zamienne. Potwierdź datę po VIN; z kilku metrów auta wyglądają podobnie.

Czy części Dacia z tym samym numerem są tańsze od Renault?

Twierdzenie z forów nie jest dowiedzione dwoma numerami i cenami. Wspólne elementy zwykle mają ten sam numer i sieć, około 290 000 referencji w 25 magazynach. Różnice częściej wynikają z kanału i rynku.

Dobieraj części na podstawie właściwych danych

Załóż konto i otwórz wszystkie katalogi EPC (58) w około dwie minuty. Od 5 $ dziennie, bez instalacji i z natychmiastowym dostępem.

Uzyskaj dostęp od razu Natychmiastowy dostęp · 65 krajów
Od 5 $/dzień Uzyskaj dostęp
VINGOAsystent AI do katalogów